بررسی استانداردها و مسائل حقوقی سامانه تله مدیسین دانشگاه علوم پزشکی شیراز

منتخب

توضیحات کوتاه

ارائه شده در: دومین کنفرانس تله مدیسین

مشخصات فایل

قیمت : 2000 تومان
نوع فایل : docx
بازدید : 64 نفر
نویسندگان:
مهندس سعید سعیدی نژاد؛ کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات پزشکی –دانشگاه امیر کبیر
Saeedsaeedinezhad@gmail.com
دکتر حمید کشوری؛ عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی –دانشگاه امیر کبیر
مهندس مهدی شرف خواه؛ کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات پزشکی –دانشگاه امیر کبیر
sharafkhah@sums.ac.ir
دکتر رکسانا شریفیان؛ عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیرازچكيده:
قبل از استفاده از سامانه تله مدیسین همواره سؤالاتی درباره نحوه رسیدگی به بیماران، الزامات، باید­ها و نبایدهای این سیستم، نحوه ایجاد، نگهداری، تکمیل و ارایه پرونده­های پزشکی بیماران به سایر درمان­گران و مؤسسات بیمه مطرح خواهد بود.
آیا پزشک ارایه دهنده مشاوره از طریق کنفرانس­های ویدئویی از نظر قانونی می تواند مسئول نتیجه خدمات باشد و عدم حضور فیزیکی پزشک مشکلی نخواهد داشت؟ از سوی دیگر ارسال گزارشات مشاوره حاوی نام، نام خانوادگی، آدرس و وضعیت پزشکی بیمار به مرکز ارایه دهنده جهت مشاوره به معنی مخابره اطلاعات محرمانه بیمار و در معرض مخاطره قرار دادن امنیت اطلاعات و افزایش دسترسی افراد غیر مجاز به این اطلاعات نمی باشد؟ .
بر اساس موارد پیش­گفت می توان اذعان داشت که تغییر در شیوه درمان بیماران، رابطه پزشک و بیمار و تغییر در ملزومات نگهداری، محرمانگی و مستندسازی پرونده های پزشکی از جمله مهم ترین مسایل و موانع ایجاد و به کارگیری این گونه سیستم ها می باشند. پاسخگویی به این مسایل، طراحی و تدوین دستورالعمل های جدیدی را می طلبد تا قوانین پزشکی با این تغییرات همگام شود. تعاریف جدید باید به گونه ای ارایه شود که خدمات مراقبتی و درمانی را که در گذشته ارائه شده ، شامل شود .
از سوی دیگر بررسی­ها نشان می دهد که سامانه تله مدیسین در کشورهای در حال توسعه که با چالش های مهمی اعم از کمبود نیروی متخصص و عدم توزیع مناسب نیرو، زیرساخت و خدمات پزشکی ناکافی و نامناسب و وضعیت نامطلوب بهداشتی روبرو هستند، می تواند به نحو مطلوب­تری مورد استفاده قرار گیرند. اما متأسفانه در این گونه کشورها از جمله ایران هنوز دستورالعمل­ها و استانداردهای مناسبی جهت استفاده از این سامانه وجود ندارد . ما در این مقاله به بررسی استانداردهای موجود و راهکارهای اجرایی این طرح در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پرداختیم.
 


 واژه‌هاي كليدي:
Shiraz ،Standard ،Law ،Telemedicineقیمت این مقاله 2000 تومان می باشد که می توانید بصورت آنلاین پرداخت کرده و دریافت نمایید.
برای خرید بر روی کلید خرید و دانلود در زیر کلیک نمایید و سپس بر روی کلید تکمیل و پرداخت خرید کلیک نمایید. بلافاصله پس از پرداخت آنلاین ، فایل برای شما قابل دانلود خواهد بود.

 
طراحی سایت